Waits a Havel – spřízněni rockovou hudbou

Autor: Jiří Černý (santana.c@seznam.cz), Téma: Články v novinách, Zdroj: Hospodářské noviny 19.12.2011
Vydáno dne 19. 12. 2011 (3834 přečtení)
V řadě hudebních osobností, jako byli Joan Baezová, Rolling Stones, Pink Floyd, Bob Dylan, Bruce Springsteen, Tina Turnerová nebo Suzanne Vegová, kvůli kterým si mě nesmírně pečlivý a zodpovědný Václav Havel zvával na krátká posezení, abych mu o nich řekl víc nebo mu pustil jejich nahrávky, byl poslední Tom Waits.

Václav za mnou přijel na Letnou skoro s měsíčním předstihem. Zapomněl ale, že do našeho podkroví se bez výtahu nedostane, tak jsme jeli do jeho kanceláře ve Voršilské. Povídal mi, jak dal dohromady Kaplického, Masáka a Šípka, ať vyprojektují bulvár skrz Letenskou pláň, po obou stranách domy a za nimi park. Taky říkal, jak byl na koncertu Madonny, prý je technicky bezvadná, ale podruhé by na ni asi nešel. Hodně lidí po něm chtělo lístky na Waitse. V Paláci kultury jsme pak 21.července 2008 seděli vedle sebe, Václav notně unavený, protože se vrátil z Brna z osmdesátin Pavla Kohouta. Navíc koncert začal s hodinovým zpožděním. „Jestli to bude moc potichu, tak asi usnu,“ bál se. Jakmile ale Waits začal podupávat, Václav se napřímil a vtom napětí vydržel až do konce. S Waitsovou rodinou a kapelou pak ještě dlouho večeřeli. Když Havel odcházel, Waits mi šeptal, jak si našeho exprezidenta a jeho dramatické tvorby váží.
Znovu jsem si uvědomil, že lidi, které mám tak rád, nespojují národnosti ani jazyky, ale myšlenky a hudba.
Až do včerejšího smutného dne by mě nenapadlo, že mi někdy bude telefonovat a psát ještě víc lidí, než když zemřel John Lennon.
(Původní, nekrácený text.)