Gratulace od režiséra Davida Radoka

Autor: Jiří Černý (santana.c@seznam.cz), Téma: Hudební osobnosti, Zdroj: Dopis z 26.10.2013
Vydáno dne 03. 11. 2013 (2045 přečtení)
Režisér David Radok, sám držitel ceny ministerstva kultury v oblasti divadlo za rok 2003, mi předával letošní cenu v oblasti hudba během udílení v Národním divadle. Podával jsem si tedy ruku s režisérem, který v ND inscenoval Šostakovičovu Lady Macbeth Mcenského újezdu (2000) a Bergova Vojcka (2001). O obou představeních jsem pak psal v revui Svět a divadlo. Že mi on někdy bude předávat takovou cenu, by mě nenapadlo ani ve snu.

Cítil jsem se nepopsatelně šťastný a poctěný. V duchu jsem se vrátil až do roku 1964, kdy jsem v Mladém světě recenzoval Rollandovu Hru o lásce a smrti, jak ji režíroval - dodnes se o té inscenaci mluví - Davidův otec Alfred Radok. - Svou knihu komentářů Určitá míra facky bych si nedovolil Davidu Radokovi dávat, kdyby o ni sám neprojevil zájem po mém zářijovém hraní v Přelouči, kde už ale byla vyprodaná.

Vážený, milý pane Černý,
při předávání ceny jsem neměl možnost něco dodat a tak dodávám alespoň mailem:
Byl jsem rád, že jsem právě Vám mohl předat cenu Ministerstva kultury, která Vám nepochybně náleží. Máte tu vzácnou kombinaci zevrubných znalostí vnímaných v širších souvislostech a velkorysost názoru. Předpoklady k dobré, fundované publicistické a kritické práci.
Osobně se také domnívám, že takto významná státní cena by měla být udělována jen charakternímu člověku - což Vy také splňujete.
Asi se najdou tací, kteří Vám toto ocenění nebudou přát, ale jsem si jist, že většina - která má alespoň krapet Vaší názorové velkorysosti - se s Vámi bude radovat.
Gratuluji Vám a děkuji za Určitou míru facky, kterou začínám číst.
David Radok