Nacerno.cz

              

Vydáno 29.09.09 Týdenní komentáře

Mít přítele, který neodsuzuje, ale rozumí
Být synem jakéhokoli národního hrdiny není snadné. Natož Jaroslava Šimsy, žáka filozofů Emanuela Rádla a J.L.Hromádky, archiváře prezidenta Masaryka, sekretáře YMCA, publicisty a protinacistického odbojáře. Žil bezmála jako světec. Určitě tak zemřel: v koncentráku v Dachau se před koncem války nakazil tyfem při ošetřování chlapce židovského původu z Podkarpatské Rusi.

Dopisem odpustil nejen tomu, kdo ho udal. Myslel i na poválečné poražené. „I potom bude třeba mírové práce, smíření národů a mocnějšího ­šíření evangelia v odkřesťanštělé Evropě,“ psal domů v dubnu 1944. „Kéž by se chlapci chtěli nějak aktivně té práce zúčastnit!“
Patnáctiletý chlapec Jan Šimsa se 10.května 1945 v Praze Nuslích zastal Němky a její holčičky před rozlíceným davem. Div že sám nebyl zlynčovaný. V třídním časopisu protestoval proti tomu, jak se v internačních táborech zachází s dětmi Němců a kolaborantů.
Sám sebe přitom považoval až do únorového šoku 1948 za „pokrokového“ svazáka. Když ale při studentské demonstraci zatkli Jakuba Trojana (v roce 1969 pochovával Jana Palacha), chtěl ho jít s pistolí osvobodit.
Prvně ho komunistická policie vyslýchala kvůli dalšímu strojopisnému časopisu v roce 1952. Pak mnohokrát. V roce 1966 na schůzi Svazu českobratrského evangelického duchovenstva veřejně promluvil o nátlaku StB na duchovní. „Zlomil kouzlo“ a přidali se i Jan Dus a Jakub Trojan.
Poznal jsem ho, když mi bylo devatenáct. Měli jsme ve vinohradském sboru rádi taky jeho recesismus. Zaujal jím prý i svou manželku, vystudovanou archivářku Milenu. Plno je ho v Bitkách Jana Šimsy, knižním protipólu básnického výboru Navzdory.
Do nás mladších moudře necpal své zaujetí pro teology Karla Bartha, Dietricha Bonhöffera a Pierra Teilharda de Chardina. O ně se v roce 1958 opíral i cyklus jeho kázání Nová orientace. Ten název se také vžil pro nový myšlenkový směr českého protestantismu.
Šimsa nepřemýšlel nově pouze uvnitř církve. Prolamoval i bariéry, jimiž ji obehnali komunisté. Už v lednu 1967 si začal korespondovat s Ludvíkem Vaculíkem. Kniha jejich dopisů Vážený pane Mikule je oboustranně kritická, upřímná a místy horoucí.
„Bůh se svou spravedlností a svatostí je k neunesení. Proto tak zoufale potřebujeme přítele, který neodsuzuje, ale rozumí, který jí a baví se s publikány a nevěstkami, který je jen a jen lidský...“, píše Šimsa.
Jeho proslulá korespondenční přátelství zesílila zvláště poté, co mu komunisté odebrali státní souhlas k farářování. Dopisy oživoval spoustou detailů. Psával si i s profesorem Janem Patočkou, prvním mluvčím Charty.
Když ji podepisoval Šimsa, bylo pod ní prvních 240 jmen. Třetinu z nich znal osobně.
Charta nebyla jediný důvod, proč k Šimsovým do domu v Králově Poli několikrát vtrhla policie. Scházeli se tam studenti, umělci, věříci i nevěřící, Božena Komárková, Milan Uhde, Jan Trefulka, Jiří Müller, Milan Jelínek, Ladislav Hejdánek, o Vaculíkových ani nemluvě.
Při domovní prohlídce 30.května 1978 se pokusil poručík Miloš Bata vykroutit Mileně Šimsové z rukou poslední dopis od Jana Patočky. Matoušovo evangelium sice nabádá „kdo tě uhodí do pravé tváře, nastav mu i druhou,“ ale tady byla uhozena žena. Po Šimsově obranném bodyčeku spadl Bata na gauč. Jeho kolegové se zachechtali, ale Šimsa si odseděl osm měsíců a dva dny. Teprve po třiceti letech (!) Nejvyšší soud loni zrušil někdejší rozsudek – a to až po vyjádření Ústavního soudu.
V názoru na nepokořeného Šimsu se rozcházeli i církevní bratři. Chová se jako chlap nebo žene své tři děti do neštěstí? S čistým svědomím mu mohou v sobotu blahopřát k osmdesátinám především jeho brněnští.
Jeho spoluvězeň z Plzně-Borů Václav Havel mu udělil Řád TGM IV.třídy už v roce 1991.

Zdroj: Hospodářské noviny, 29.09.2009   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Mít přítele, který neodsuzuje, ale rozumí
(počet příspěvků: 5, poslední: 2009-10-02 17:51:19)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
17.8.2023 v 87 letech ze
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (102)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist